A gyógynövényt az orvosi székfű a fészkesek családjába tartozó növény szárított fészekvirágzata adja. Megterem a szikes talajon is, tehát a vadonban is, és termesztve is megtalálhatjuk, nálunk a kinemesített fajtáját termesztik. Akkor kell gyűjteni, amikor a fehér nyelves virágszirmai vízszintesen állnak, mert ilyenkor lehet megkülönböztetni a hasonló virágú növényektől. Ha szétmorzsoljuk a virágvackot, látszik, hogy üreges, és jellegzetes kamazulénillatot áraszt. Fő hatóanyaga az illóolaj, ami főleg a sötétkék kamazulénból (15%-ig) áll, amit vízgőzdesztillációval nyernek. Továbbá flavonoid, kumarinok, aromás karbonsavak, poliszacharidok az összetevői.

Főleg gyulladáscsökkentésre, görcsoldásra, szélgörcsoldásra, lázcsillapításra, sebgyógyításra használják, valamint antibakteriális és baktériumtoxingátló hatású. Elsődleges felhasználási területe az emésztőrendszer. Itt hasznosíthatjuk gyulladáscsökkentő, görcsoldó, bélfertőtlenítő hatását. Szájüreg, fogíny és torokgyulladásnál kamillatea forrázattal naponta többször érdemes öblögetni. Csecsemő bélgörcsének oldására is alkalmas, ilyenkor ánizs-maggal 1:1 arányban kombinálható. Sebekre fertőzésmegelőző, de érdemes vegyíteni olyan más gyógynövényekkel, amik cserzőanyagot tartalmaznak, és seb összehúzó hatásúak (apróbojtorján, tölgyfakéreg), mert a kamilla egymagában eláztatná a sebet. Erősíti az immunrendszert, mert serkenti a B-limfociták és makrofágok falóaktivitását. Por és allergia okozta szemgyulladásoknál is segít.

Illóolajuk alapján háromfajta kamilla jöhet számításba: a római kamilla, az orvosi székfű vagy germán kamilla, és a marokkói kamilla. A germán kamilla illóolaja kékes színű, a római kamilláé jellegzetesen édeskés és üdítő, a marokkói kamilláé pikáns, kicsit bazsalikomos jellegű. Az ókori egyiptomiak Ré napistennek ajánlották föl a kamillát, bőrüket gyakran dörzsölték be vele, mert csillapította a fájdalmat, a lázat és oldotta az izomfájdalmat és görcsöket. Az ókori görög orvosok fürdővízbe és a lenmaglisztes pakolások kiegészítésére javasolták, hogy a fejfájást, vesebetegségeket, májat és húgyhólyagot gyógyítsák vele. Érdekes hatása, hogy nagy csapásokkor valamiképpen feltölt minket energiával, érdemes este fogyasztani, mert elősegíti az esti alvást. A régi gyógyfüvesek évszázadokon át javasolták a kamillát hasfájás, fejfájás, gyomorégés, gyomorrontás, hasmenés, vizelési zavarok ellen. Lenmaglisztes kamillás pakolást tettek a tályogokra, kelésekre, ízületi gyulladásokra, sajgó testrészekre. Angliában máig használják a kertészetben is, mert elriasztja a sok bogarat. Ők a növények doktorának hívják, mert ahova kamillát ültettek, a mellete lévő növények egészségesebbek lettek.

A mai orvostudomány és az orvosi gyakorlat is igazolta szinte valamennyi gyógytulajdonságát, amit régen tulajdonítottak neki. Használatával nyugtat, oldja a stresszt, emésztést elősegítő, bőrnyugtató, egyszóval általános gyulladásgátló. Az orvosi székfű kékes olaja a legerőteljesebb gyulladáscsökkentő szer. Egyaránt jó az érzékeny bőr megnyugtatására, az ekcéma okozta fájdalmas viszketés enyhítésére, s a napozás utáni leégés kezelésére. Felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat, enyhíti az izomfájdalmakat és a reuma okozta kellemetlenségeket. A német orvosok szerint univerzális erővel rendelkezik, mivel majdnem minden ismert betegség ellen hatásos. Gyakran ajánlják rendszertelen havivérzés beállítására, vagy a periódus sűrítésére, a görcsök enyhítésére, a klimax tüneteinek csökkentésére, és a tapasztalat azt mutatja, hogy megszünteti az enyhe hüvelygyulladást és a menzesz előtti nyűgöket. Eloszlatja a búskomorságot és a feszültséget.

Gyermekeknek is bátran adható fülfájás, láz, hasfájás, fogzás, fogfájás, esetén. A kamillaolaj biztonságos szer, valóban csökkenti a gyermekeknél a túlérzékenységet és idegességet. Jótékonyan hat a hiperaktív gyerekeknél is.A szépségápolásban is gyakran használják, mert csökkenti a bőr szárazságát, viszketését, gyulladtságát, növeli az erek rugalmasságát. Jót tesz a hajnak, kifényesíti azt, nyugtatja a fejbőrt. A kamilla könnyű, kíméletes és természetes nyugtatószer, ellentétben a vegyszer alapú nyugtatókkal. Nemcsak megnyugtat, de el is lazít, ezért oldja a depressziót, az álmatlanságot, a feszültséget. Segít az elengedésben is. Eloszlatja a szorongást, aggódást, idegességet, túlérzékenységet, segít, hogy felszámoljuk a múltban gyökeredző érzelmi fájdalmakat. Ha a torkunkat borogatjuk vele, segít, hogy ki tudjuk fejezni az igazi érzelmeinket.

Gyulladt bőrfelületre, nehezen gyógyuló sebekre, illatmentes, színmentes kenőcsbe annyi kamillaolajat cseppentsünk, hogy éppen csak látható legyen a kékes szín. Vastagbél túlérzékenységénél fellépő fájdalmak esetén háromhárom-három csepp kamilla, borsmenta, levendula olajat három evőkanál mandulaolajba elkeverünk, majd az óramutató irányában hastáji masszázst végzünk. Ízületi fájdalmaknál (térd, váll, boka, könyök) három csepp kamillaolajjal átitatott borogatást teszünk a fájó részre, két-három óránként cseréljük.

Jól párosítható geránium, rózsa, narancsvirág, majoranna, ilang-ilang olajjal.

Ellenjavallt: kamillaérzékenység esetén. Túladagolása hányást okozhat.

Pogány Frida

Megjelent a Manifesztum 19. számában

A szerző

Napfényes Élet Alapítvány

Napfényes Élet Alapítvány

Alapítványunk non-profit alapon, közhasznú tevékenységet folytat. Célunk az emberek testi lelki- szellemi harmóniájának elősegítése. Ennek érdekében előadásokat, táborokat és tanfolyamokat szervezünk (pl.: Természetes életmód alapjai, Szellemtudomány alapjai és haladó tanfolyam). Váradi Tibor (vallásbölcsész, természetgyógyász) előadásait minden héten több száz ember látogatja, ezekről felvételeket készítünk, és közreadjuk azokat audio kazettákon, DVD-n és CD-n.

A kiadó előzetes írásos hozzájárulása nélkül tilos a honlap egészének vagy részeinek (szöveg, grafika, fotó, audio- vagy videóanyag stb.) bármilyen formában történő reprodukálása, terjesztése és értékesítése. A jogosulatlan felhasználás büntető- és polgári jogi következményeket von maga után.
Bővebben a szerzői jogokról >>

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó cikkek